Інтерв’ю з космонавтом. Раціональне харчування чоловіка

 Інтерв'ю з космонавтом. Раціональне харчування чоловіка

Що змушує людей прагнути в космос? Бажання відірватися від Землі, випробувати себе або опинитися в числі обраних? Адже заради польоту потрібно жертвувати дуже багатьом: стежити за своїм здоров’ям, займатися спортом кожен день, правильно харчуватися і головне витримати всі нелегкі космічні перевантаження.

Які відчуття відчуває космонавт далеко від рідної планети, про що сумує і бачить сни, яким спортом захоплюється, і чи не підводить його здоров’я після космічних перевантажень — розповідає Олександр Іванович Лавейкін-Герой Радянського Союзу (1987), льотчик-космонавт СРСР, провів у польоті 174 доби і тричі виходив у відкритий космос.

Інтерв’ю з космонавтом

– чи Зобов’язаний космонавт займатися якимось видом спорту?

Щоб стати космонавтом, не потрібно бути професійним спортсменом, це ні до чого, головне, підтримувати себе у формі щоденними пробіжками або ходьбою, силовими вправами. І якщо є можливість, то займатися ігровим спортом. Ми, в загоні космонавтів, дуже любимо великий теніс, Юрій Олексійович Гагарін сильно захоплювався цією грою, можливо, ця любов передалася і всім російським космонавтам.

І ще у нас все-гірськолижники. Адже в середньогір’ї і високогір’ї, в умовах зниженого вмісту кисню, організм людини виробляє велику кількість червоних кров’яних тілець, еритроцитів. Це, безсумнівно, підвищує імунітет і допомагає при підготовці до польотів.

– Політ у космос, ймовірно, сильно підриває здоров’я? Адже це такі перевантаження!

Так, космічний політ для організму – не цукор. Перебуваючи тривалий час в невагомості, організм перебудовується на клітинному рівні, звикає до нових умов. А потім-потрапляє назад на Землю! І це великий стрес. Не забувайте про космічні випромінювання, сонячні спалахи, які також не сприяють зміцненню здоров’я. Плюсдо всього на станціях завжди підвищений шумовий фон через роботу вентиляторів. Звичайно, всі ці фактори спрацьовують не відразу, а проявляються з віком і дають про себе знати в 50-60 років. Імунна система поступово здає свої позиції? як говориться в будь-якому інтерв’ю з космонавтом.

– виходить, що космонавти старіють швидше?

Так теж не можна сказати. З одного боку, після всіх випробувань організм зношується швидше. Але якщо підтримувати форму, то можна надовго зберегти молодість. І тому є приклади. Олександр Сергійович Іванченков, наприклад. Йому скоро 70, але цих років йому ніколи не даси на вигляд. А він знаходився в космосі досить тривалий час. Або Кубасов Валерій Миколайович, 76 років, а в теніс будь-якого молодця заганяє (сміється).

– Що найскладніше в космосі?

 Інтерв'ю з космонавтом. Раціональне харчування чоловіка

Ви не повірите. Найскладніше зберегти психологічне здоров’я, особливо в тривалому космічному польоті. Ось уявіть, людина відірваний від суспільства, знаходиться в закритому просторі протягом півроку, а поруч постійно інша людина. Це дуже складно! Нашому екіпажу пощастило, ми з Юрою Романенко як були друзямидо польоту, так ними і залишилися. І на риболовлю іноді ходимо, і зустрічаємося за випадками. А деякі дуже важко пережили політ, і зараз їм один одного бачити боляче. Тому найскладніше-психологічний стан. Людина повинна знайти правильну поведінку, щоб зберегти хороші взаємини в парі з партером.

– А до чого найскладніше звикнути на космічній станції?

На станції постійно працюють вентилятори і створюють сильний шум. На Землі тепле повітря йде вгору, холодний вниз, і він постійно перемішується, а в космосі ваги немає, тому теплий вгору не піднімається і холодний вниз не йде. Щоб атмосфера на станції була нормальною, її постійно треба “перемішувати”. А роблять це вентилятори, їх багато і всі разом вони дуже галасливі. Гул стоїть постійний і вночі, і вдень.

– Тепло на станції або холодно?

Швидше тепло, навіть жарко. Адже одночасно безперервно працює дуже багато приладів, які виділяють тепло, а так як в космосі немає атмосфери, то охолодити його неможливо. Тому тепле повітря збирається певним чином і виводиться з космічного корабля. Робиться це за допомогою радіаторів, які мають спеціальне оптичне покриття, що дозволяє скинути тепло.

– По чому ви найбільше нудьгували в космосі?

По смаженій картоплі. Але взагалі для справжнього чоловіка харчування – не головне, можна якийсь час і потерпіти, адже головне — виконати завдання.

— розкажіть про космічне харчування.

Називається воно дуже красиво: баранина в медово-гірчичному соусі, свинина, телятина у власному соку, а коли починаєш їсти, все приблизно однакове. Продукти нам привозив космічний корабель» Прогрес”, а укладання відбувалася на Байконурі. Там дуже жарко, особливо влітку, і щоб продукти не зіпсувалися, в них додавали багато консервантів, які мають особливий присмак і, на жаль, він перебиває смак їжі, тому здається, що все однакове. І ще, при польоті притупляються смакові рецептори, через це завжди хочеться чогось солоненького, вобла добре йде, сухарики копчені.

– Які захворювання можуть проявитися в космосі?

Космос сприяє загостренню прихованих хвороб. Для серцево-судинної системи політ-серйозне випробування. На Землі знімаються кардіограми під час навантажень і начебто все прекрасно, а в невагомості організм починає себе проявляти зовсім по-іншому. Лікарі в бесіді, в інтерв’ю з космонавтами попереджають: може захворіти все що завгодно: виникнути коліки ниркові або простудні захворювання, зуби заболять ні з того ні з сього…

– як виглядає Земля з космосу?

 Інтерв'ю з космонавтом. Раціональне харчування чоловіка

Красу планети і велич землі неможливо описати словами. Дивлячись на неї, виникає відчуття, що ми єдині у Всесвіті, що більше немає і не може бути такого прекрасного космічного корабля, як наша Земля. І Бог створив нас, щоб дати нам прекрасний космічний корабель, де є вода, повітря, харчування і програма польоту, яка називається життя.

розмовляла Марина Крупенько

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *