Почуття обов’язку у чоловіка.

 почуття обов'язку у чоловіка.

Коли слова я повинен стають занадто частими в мові чоловіка, настає час розібратися в собі. Зробити це непросто, адже з дитинства багатьом хлопчикам прищеплюють почуття обов’язку, пояснюючи більшість життєвих ситуацій фразами хлопчики повинні або хлопчики не повинні. Розібратися, кому, що і чому повинен, в дитинстві можливості немає. А до зрілого віку почуття обов’язку стає або другим я, або найлютішим ворогом.

коли почуття обов’язку руйнує сім’ю

На початку відносин чоловік, який здатний звалити на свої плечі всі проблеми, зачаровує жінку. Як же інакше, адже з таким кавалером спокійно і надійно.

Але час у цій ситуації відіграє погану роль. Позитивна якість переходить в мінус. І почуття обов’язку грає проти чоловіка, коли він повинен затриматися на роботі, тому що повинен допомогти колегам. Коли він повинен кожні вихідні приїжджати до мами і не повинен жодного разу відступити від цього правила. Коли він повинен з друзями полагодити машину, повинен допомогти перевезти сусідові речі і повинен переробити ще низку справ. Він повинен, повинен, повинен…

Якщо кохана жінка починає ображатися на те, що чоловік занадто багато часу проводить на роботі, з батьками або друзями, не варто поспішати ображатися у відповідь і розгортати військові дії. У жіночих докорах може бути розумне зерно. Щоб його розгледіти, досить чесно відповісти собі на такі питання:

  • Як часто у вас буває вільний час?
  • Чи є у вас хобі і скільки часу ви йому присвячуєте?
  • Чим ви порадували себе за останній тиждень?

Щоб загострене почуття обов’язку не затьмарювало сімейне щастя, у вихідні варто частіше відключати мобільний телефон і проводити час так, як хочеться, дозволяти вести себе розкуто і не боятися здатися смішним, чутливим, незручним.

Почуття обов’язку кар’єрі не помічник

 почуття обов'язку у чоловіка.

Може здатися, що люди з підвищеним почуттям обов’язку легко підіймаються вгору по кар’єрних сходах. Адже вони відповідальні, їм можна доручити будь-яку справу, вони виконують не тільки свою роботу, але беруть на себе і чужі зобов’язання. Такі співробітники рідко йдуть додому вчасно, частіше довго затримуються.

Однак всі ці зусилля якщо і заохочуються підвищеннями, то дуже рідко. По-перше, вище керівництво затримку співробітників часто сприймає не як зайву старанність, а як невміння спланувати свій робочий час. По-друге, завжди зручно мати під рукою співробітника, на якого можна звалити роботу, від якої інші будуть всіма силами відмовлятися.

Борючись з надмірним почуттям обов’язку на роботі, має сенс роздрукувати свої посадові обов’язки і повісити їх на стіні поруч з робочим місцем. Також потрібно попрацювати над своїм словниковим запасом, зокрема, постаратися замінити слова обіцяю на постараюся. І ще просто необхідно тренуватися говорити ні.

почуття обов’язку і травма Приниження

За однією з психологічних теорій, автором якої є Л.Бурбо, в дитинстві дитині легко нанести моральну травму. І це може позначитися на всьому подальшому житті.

Бурбо виділяє п’ять таких травм: травму відкинутого, травму покинутого, травму Приниження, зради і несправедливості.

з них саме травма Приниження може небажаним чином вплинути на почуття обов’язку.

Ця травма виникає, коли дитина відчуває, що один з батьків соромиться його. Наприклад, за те, що він забруднився при гостях, зіпсував якусь річ, був погано одягнений. Будь-яка ситуація, особливо багаторазово повторюється, коли дитина відчуває себе приниженим, зганьбленим, присоромленим, формує травму.

Найчастіше приниженими відчувають себе діти в сім’ях з авторитарним стилем виховання, де батьківський контроль надмірний, а тому дитина часто натикається на заборони.

Як це приниження позначається на подальшому житті? Подорослішавши, така людина прагне довести свою солідність, надійність, не хоче, щоб його контролювали, стає дуже виконавчим і звалює на себе масу роботи. Такі люди часто потрапляють в ситуації, коли повинні комусь допомагати, звалювати на себе вантаж чужих справ (і, до речі, з цієї теорії чим більше людина звалює на себе чужих обов’язків, тим більше у нього проблем із зайвою вагою).

Коли чоловік з травмою Приниження відчуває свободу, він розквітає, починає жити повним життям і хапати лишку у всьому в їжі, в роботі, в сексуальному житті. І майже тут же починає соромитися, боятися поглядів і думки оточуючих, вважає, що може накоїти справ. Як наслідок, він починає всіма способами позбавлятися від Свободи, перестає займатися собою і починає займатися іншими. Собі цей вибір він пояснює словами я повинен йому/їй допомогти….

Щоб забути власні потреби і не відчувати почуття сорому, людина звалює на себе справи і обов’язки інших навіть раніше, ніж його про це просять, намагається робити все для того, щоб бути корисним і невільним.

Позбутися від травми приниження не так-то просто. Адже потрібно прийняти себе таким, який ти є. І перестати соромитися себе. В одну мить таке навряд чи можливо. Але і Москва не відразу будувалася.

Звільняючись від почуття обов’язку, нав’язаного травмою Приниження, важливо:

перш, ніж сказати комусь так, подумати: а чи дійсно це мені потрібно?;

перестати створювати самому собі обмеження, полюбити свободу, прийняти її, не боятися бути вільним і присвячувати час тільки собі;

почати звертатися з проханнями до інших і не відчувати себе при цьому набридливим, нехай спочатку це будуть маленькі прохання, але спокійні, без сорому і відчуття, що зараз світ під ногами провалиться.

І, звичайно, важливо починати любити себе (адже є за що) і прислухатися до себе (саме до себе, а не до думки оточуючих).

почуття обов’язку і візит до лікаря

 почуття обов'язку у чоловіка.

Різними медичними дослідженнями не раз доведено, що психологічні особливості безпосередньо відображаються на фізичному здоров’ї.

Так, для гіперболізованого почуття обов’язку характерні болі в спині, адже занадто багато чужого звалено на себе.

Можуть бути хвороби дихальних шляхів, тому що душать чужі проблеми. Можливі і хвороби ніг фізичне втілення обмеження своєї свободи, зокрема, свободи пересування.

Часті болі в горлі, ангіни і ларингіти також нерідко бувають супутниками чоловіків з надмірним почуттям обов’язку. Це показник того, що людина намагається стримувати себе в словах і проханнях.

Чим важче такій людині усвідомити свої потреби, присвятити час собі, тим вище ймовірність виникнення захворювань щитовидної залози.

Алергії і свербіж шкіри також властиві людям з підвищеним почуттям обов’язку, адже їм так і свербить…, тобто так і хочеться…, але собі вони у всьому відмовляють.

Згодом стає вище ризик серцевих захворювань, тому що людина не любить себе і не вміє радіти життю.

фізичний прояв психологічного недуги це не каральна міра, а попередження. Сигнал біди. І серйозна причина почати змінювати своє життя і змінювати до неї ставлення.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *