Чоловіча депресія.

 чоловіча депресія.

Чоловіки, згідно з офіційною статистикою, схильні до депресій в два рази менше, ніж жінки, які за своєю природою більш емоційні і частіше сприймають світ почуттями, серцем, а не головою. Однак в даному питанні є багато підводних каменів.

Що таке чоловіча депресія, як її розпізнати? Які орієнтири повинні бути в житті, щоб повсякденність не здавалося суцільним кошмаром, розповідає психотерапевт першої кваліфікаційної категорії Могилевської обласної лікарні Олена Георгіївна Галка:

…Під час депресії людина, замість того щоб спілкуватися з іншими людьми, починає спілкуватися сам з собою, на інших йому не вистачає сил. Він усамітнюється, закривається від зовнішнього світу, і, чим глибше йде в себе, тим більше недоліків знаходить, що може привести до самознищення і навіть суїциду.

чи є у депресії чіткі ознаки?

Так, є так звані “великі” ознаки. По-перше, це втрата задоволення від дій, які раніше радували, так звана ангедонія. Раніше людина ходила на риболовлю, була щаслива, насолоджувалася природою, а зараз відчуття щастя зникло. По-друге, знижується активність, хочеться більше лежати, відпочивати, настрій «ніяке», переважають смуток, туга, смуток.

ознаки депресії

Паралельно може спостерігатися безліч вторинних, більш дрібних ознак, таких як порушення сну, апетиту. Починаються коливання ваги, коли втрата апетиту змінюється «заїданням». Може збиватися пульс, відчуватися тяжкість у грудях, так звана «передсердна туга» в області серця. Також у всіх хворих депресією знижується сексуальна активність і навіть сексуальний потяг, їм близькості не треба і не хочеться.

Про те, що почалася депресія, можна здогадатися, якщо подібні симптоми присутні не менше 2-х тижнів щодня.

– якщо нападає депресія, що відбувається з особистістю?

У стані депресії у людини відбувається звуження свідомості і він вже не сприймає багатобарвність життя, все бачиться йому в чорно-білих тонах. Він себе не любить, не задоволений результатами своєї праці, постійно лає себе і взагалі не бачить сенсу в майбутньому. Він йде по життю як в шорах, які на очі коням надягають, щоб не дивилися по сторонах. Людина в стані депресії не здатнийвільно приймати рішення, весь час знаходиться в сумнівах, коливаннях. До всього іншого у нього сповільнюється мислення, знижується концентрація уваги, він починає гірше засвоювати інформацію, і все частіше скаржитися на пам’ять. Весь цей конгломерат призводить до зниження почуття власної гідності, падіння самооцінки, в результаті індивід відчуває себе непотрібним і нікчемним істотою.

– І в результаті, чоловік стає алкоголіком…

 чоловіча депресія.

Так, в деяких випадках може з’явитися Первинний алкоголізм. І все це не тому що людина любить пити, просто через спиртне він знайшов єдиний доступ до життєвої енергії. Якщо є Стартова депресія, найчастіше вона “самостійно лікується” спиртним, наркотиками, тими речовинами, які впливають на центральну нервову систему. Лікування таких хворих повинно полягати не в позбавленні його від залежності, а в терапії депресії. У мене в практиці зустрічалися питущі чоловіки, які після прийняття антидепресантів більше не відчували тяги до алкоголю.

– можна сказати, що депресія-це тимчасове явище?

Бувають епізодичні стани депресії: було і пройшло, але часто це хронічне явище, коли люди потребують мало не в постійному прийомі антидепресантів при перших симптомах погіршення настрою. Бувають сезонні розлади внутрішнього стану, коли людина погано себе почуває через довгу відсутність сонця. Така ситуація актуальна для північних народів, в Норвегії, наприклад, винайшли лампу сонячного спектра і на рівні уряду зобов’язали повісити саме такі джерела світла в громадських місцях. Вона передає весь спектр сонячних променів і людям від цього краще.

депресія-це крайня ступінь заперечення себе

Але крім чоловічої депресії, є ще й депресивна реакція, яка проявляється на розставання з коханим, на зміну місця роботи, на смерть близьких — Я не можу жити без цього чоловіка, жінки, тата, мами, дитини. У нормі вона повинна закінчуватися після закінчення 2-х місяців. Якщо цього не відбувається – ми говоримо про серйозне порушення.

– чи можна назвати депресію хімічним процесом?

Так, це так, вважається, що під час депресії падає кількість серотоніну, так званого гормону радості і задоволення, який виробляється в кишечнику. Тому в депресії іноді людина набирає вагу, підсвідомо намагаючись» наїстися ” цим гормоном щастя. Серотонін міститься в шоколаді, апельсинах, мандаринах. Крім того, ці продукти повертають нас в дитинство і дають відчуття безтурботної радості.

– Чи може кожен з нас щось зробити, щоб впоратися з депресивним станом самостійно, без участі лікаря?

Якщо немає алергії, то можна розсмоктувати гліцин по одній таблетці 3-4 рази на день. Він розслабляє, зменшує відчуття тривоги. Корисно вітамінні комплекси приймати, тому що, наприклад, розлад сну може спостерігатися через брак тих чи інших мінеральних речовин. Можна протягом двох тижнів попити заспокійливий чай. Дуже добре змішати водні настоянки м’яти, меліси і пустирника в рівних пропорціях, розбавити склянкою води столову ложку цієї суміші і пити протягом дня. Також потрібно нормалізувати режим, постаратися вставати і лягати в один і той же час, порадувати себе чимось, побалувати,кудись сходити, зайнятися чимось приємним. Напишіть список тих справ, які раніше приносили задоволення, займіться цими справами і обов’язково доведіть їх до кінця. Наприклад, якщо ви любили лазню, раз на тиждень ходите в неї і концентруйтеся на відчуттях: як моє тіло реагує на зміну температури, на воду, на пар, що при цьому я відчуваю. Постарайтеся отримати задоволення від спілкування з кимось, дозвольте собі повалятися на дивані, візьміть відпустку, адже часто відсутність відпочинку і перевтома можуть викликати пригнічений стан.

– коли пора йти до лікаря?

 чоловіча депресія.

Якщо у вас немає сил вранці вставати, вмиватися, доводиться постійно здійснювати над собою зусилля більше двох місяців, це привід йти до психолога. Існують також тести, за якими ви можете визначити свій стан: шкала тривоги і депресії Гамільтона, наприклад, при 11 балах вже зрозуміло, що потрібно терміново йти до лікаря, так як тіло з нею не справляється.

– що робити, щоб не впасти в депресію?

треба берегти себе, піклуватися про себе, чоловіча депресія – небезпечний. Задайте собі питання: чи люблю я себе, коли їм сосиски; коли на роботі немає часу на обід і я харчуюся концентратами; чи люблю я себе, коли курю або п’ю, адже я знаю, що руйную свій організм; чи люблю я себе, коли ненавиджу і Лаю себе. Ці питання в більшості своїй з негативною відповіддю. У людей, які люблять себе, піклуються про себе, вкрай рідко буває депресія. Тільки в разі якихось гормональних збоїв, в разі проблем зі щитовидкою, яєчниками. В основному вони гармонійно живуть.

– А як відстежити грань між турботою про себе, коханого, і егоїзмом?

Возлюби ближнього як самого себе і самого себе як ближнього. А у нас виходить навпаки, або я люблю себе і мені плювати на ближнього, або я дуже люблю ближнього і мені плювати на себе. Ні те ні інше не приносить користь. Подумайте над етимологією слова “сім’я « – це сім» я”, і любите себе в кожному її представнику. І таке ж ставлення переносите на всіх оточуючих. Гармонії вам і гарного настрою!

розмовляла Марина Крупенько

Ангедонія.

Гліцин.

депресивна реакція.

серотонін.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *