Чоловічий стрес.

 чоловічий стрес.

Сьогодні чоловічі стреси стали буденним явищем, невід’ємною частиною життя кожного з нас, а фраза: намагайтеся уникати стресів давно перетворилася на кліше, яким лікарі підсумовують всі свої поради. А як уникати? Піти в схиму? Перестати спілкуватися з сім’єю, колегами, друзями, дітьми? Перерізати собі нервові закінчення,які так “неадекватно” реагують на те, що відбувається навколо?

Проте не варто пускати все на самоплив: навіть якщо ви не владні захистити себе від стресів, ви можете навчитися керувати ними!

Хто винен?

Більшість чоловіків середнього віку страждають від стресів, викликаних однією із зазначених причин:

 1. проблеми у взаєминах з жінками («вона не така…»)
 2. фінансові труднощі (“де взяти грошей?”)
 3. високе навантаження і інтенсивність роботи (“я всім доведу!»)
 4. внутрішньоособистісні проблеми (“Я не такий…»)

 чоловічий стрес.

серед основних психологічних симптомів чоловічого стресу виділяються: дезорганізованість, неохайність, різка збудливість на тлі депресії, постійна втома, погіршення пам’яті, порушення сну і апетиту, занижена самооцінка і погіршення професійних навичок. Крім психологічних симптомів стресу іноді спостерігаються і психосоматичні розлади: болі в області серця, шлунка, голови, спини. Якщо ви стали помічати у себе ці ознаки або їх частина, то варто задуматися про те, щоб внести в життя деякі зміни.

Мільйони років тому природа створила дивовижний організм зі складною системою управління, в якій одну з ключових ролей грали гормони. Саме завдяки гормональним механізмам регуляції всі живі істоти, в тому числі і людина, отримали можливість адаптації, при впливі на них подразників (стрес-факторів) із зовнішнього середовища. Стрес був задуманий природою як корисний механізм, який забезпечив виживання нашого виду і зараз дозволяєлюдині мобілізувати свої сили для вирішення різних проблем. Але цей механізм має і зворотну сторону: кількість або інтенсивність подразників може перевищити норму, результатом чого стає нездатність організму впоратися, адаптуватися до змінених умов, що призводить до виснаження сил. Спочатку виснаження приймає форму нервових зривів, а потім може викликати ряд складних психічних розладів і фізичних захворювань.

що робити?

Тепер, знаючи механізм стресу, можна сформулювати основні правила його профілактики з метою збереження свого фізичного і психічного здоров’я:

 1. “Хто попереджений той озброєний”. Навчіться передбачати несприятливі події заздалегідь. Можливість контролю над несприятливими факторами істотно знизить їх силу впливу на вас (не впадайте в крайність і не уподібнюйтеся механіку Зеленому з «таємниці третьої планети», який був упевнений, що «добром це не скінчиться»).
 2. “Вільному-воля”. Пам’ятайте, сила впливу зовнішніх факторів залежить від того, як ви їх сприймаєте. Наявність сильних вольових якостей дозволить вам відсунути переживання в свідомості на другий план і сконцентруватися на вирішенні практичних питань.
 3. “Найкращий захист-напад”. Аналізуйте хід розвитку подій і намагайтеся ними управляти, проявляйте активність, в т.ч. шляхом огорожі себе від дії стрес-факторів.

Часом чоловіки змішують емоційну природу стрес-фактора (причина) і фізіологічну стресу (наслідок). Перші симптоми стресу, що виражаються в почутті тривоги, насувається загрози, невизначеному неспокої, також можуть вводити в оману щодо подальших наслідків. Замість того, щоб почати аналізувати причини цих хвилювань, чоловік в черговий раз приміряє на себе соціальний стереотип «переможця» («чоловік не плаче») і намагається придушити їх всередині себе, не розуміючи, що механізм руйнування вже запущений.

 чоловічий стрес.

Основа цього механізму-гормональна активність, а не порожні переживання. За ширмою поведінки “справжнього чоловіка” відбувається абсолютно зворотне — втеча від проблеми, який не сприймається таким через помилкове сприйняття і нерозуміння всієї глибини проблеми. У цій ситуації звернення до психолога, який може запобігти розвитку подій за негативним сценарієм, є не демонстрацією слабкості, а одним із способів вирішення проблеми. Було б абсурдновідмовитися від лікування запалення легенів або цукрового діабету, посилаючись на те, що «справжній чоловік» повинен справлятися з проблемами сам. Не менш абсурдно виглядає поширений варіант використання в якості психолога товариша під час спільного вживання спиртних напоїв. Практика показує, що такі сеанси «психоаналізу», в кращому випадку, допомагають забути про стрес лише на час дії алкоголю, але на наступний день, разом з похміллям, проблема повертається.

Якщо ж ви з якихось причин не готові йти до фахівця, ви повинні перебудувати своє життя так, щоб знизити вплив стрес-факторів. До теперішнього моменту накопичений великий обсяг знань по тому, як справлятися з чоловічим стресом. Звертаючись до відповідної літератури, звертайте увагу головним чином на ті книги, в яких даються комплексні поради щодо подолання стресу.

Серед основних методик, що добре зарекомендували себе на практиці:

 • медитація і аутотренінг;
 • чіткий розподіл часу на роботу і відпочинок, розстановка пріоритетів;
 • протистресові дихальні вправи;
 • здорове регулярне харчування, здоровий сон;
 • хоча б короткочасну відпустку з приємною компанією або на самоті;
 • розумні фізичні навантаження — футбол (в якості гравця, а не глядача), хокей, теніс, йога, айкідо і т.д.;
 • російська лазня.

Пам’ятайте, якщо ситуацію не можна змінити, до неї потрібно пристосуватися!

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *