Чотири четирки і все розчепірення. Він поповз!

 чотири четирки і все растопиркі. Він поповз!

Коли почне повзати дитина? Чи є якісь крайні терміни? І чи існують характерні особливості у формуванні цієї навички, про які варто знати молодим батькам, щоб не пропустити серйозні патології?..

 чотири четирки і все растопиркі. Він поповз!

Одним з основних навичок у дітей є повзання. Своєчасне його освоєння говорить про правильне фізичному і нервово-психічному розвитку. До п’ятого місяця життя діти стають більш рухливими, і батькам необхідно підготувати зручне місце для відточування навичок повзання. Стимулювати його буде цікавість і інтерес: малюк буде тягнутися до бажаних цілей, пробуючи проповзати трохи. Найкращим способом буде почати статеве життяосновну діяльність дитини на підлогу. Ліжка і дивани небезпечні в плані падінь і травм. На підлозі ж треба забезпечити свободу, чистоту і безпеку: помийте підлоги, застеліть їх килимом і розкидайте побільше яскравих іграшок. Приберіть зі шляху проходження малюка дроти, гострі і небезпечні предмети, заглушіть низькі розетки і підніміть кути скатертин і штори. Гострі краї меблів заліпити спеціальними силіконовими накладками або загородити чимось м’яким.

розвиток навички

Активно повзати до 79 місяців життя починають практично всі діти, і це дає їм оптимальне навантаження на всі групи м’язів, що призводить тіло в тонус. Нервова система підтримує м’язи в тонусі, в свою чергу, активно рухомі м’язи допомагають нервовій системі отримувати достатньо інформації. Емоції і фізична складова у малюка тісно пов’язані, і чим більше він рухається, тим спокійніше він буде, тим активніше вивчить навколишній світ. І навпаки. Чим менше рухів у дитини, тим більш пасивним він буде в плані розвитку навичок. У нього з’являється невпевненість в рухах, поганий сон, замкнутість.

Якщо навантаження на м’язи не великі, тоді буде сповільнюватися розвиток кісток скелета, серця і судин, ендокринних залоз. А ще порушується обмін речовин, кровообіг. Ті діти, хто мало повзають, мають знижений імунітет. Вони частіше і триваліше хворіють, а банальні застуди будуть переносити набагато важче.

що вважають нормою?

На відміну від жорстких вікових рамок по навичкам сидіння або ходіння, в повзанні немає таких певних рамок кордону норми і відставань від неї. Є діти, які спочатку освоюють навички повзання, і потім плавно переходять до ходіння. Але є й інші діти, які спочатку освоюють дві точки опори, і переходять до користування і чотирьох. Обидва варіанти цілком нормальні і допустимі.

Положення на чотирьох точках опори більш фізіологічно для незміцнілого скелета, особливо зони хребта. Повзанням малюк підготує свою спинку до стояння. Але діти розумніші за нас, вони живуть почуттями, і дитина самостійно ніколи не встане і не піде, якщо його тіло не готове до таких навантажень, він слухає себе. Освоївши повзання, малюк починає сідати з різних поз: встає на карачки, може встати на коліна і потім, підтягуючись за опору, встає на ніжки. Формується новий етап у розвитку стояння і ходіння.

чому діти не хочуть повзати?

Батьки переживають, коли почне повзати їх дитина? Іноді до призначеного терміну їх карапузи не роблять спроб до повзання. Фахівцями виділено 8 основних причин небажання повзати:

 • Недорозвинені м’язи, вони слабкі в результаті проблем з нервовою системою, рахітом і т.д. зазвичай це відзначають лікарі на оглядах, призначають медикаментозне лікування і масажі. При ігноруванні призначень і лікування, або самостійних спробах розвитку повзання в умовах слабкості м’язів, це може привести до травмування зв’язок і м’язів, що погіршить ситуацію.
 • Не дають повноцінно повзати травми кінцівок, переломи, розтягнення зв’язок, сильні удари. Дитині боляче робити рухи.
 • Тривала іммобілізація (нерухомість) через хворобу, травми, через знаходження в гіпсі (наприклад, при лікуванні вивиху стегна), через часті і тривалих хвороб. Діти, хто багато часу провів у лікарні в лежачому положенні, можуть трохи відставати в розвитку в свої 69 місяців і повзають пізніше, коли зміцніють м’язи і будуть зняті гіпси.
 • Довге перебування в умовах манежу або в ходунках. Ці пристосування при надмірному ними користуванні уповільнюють навички повзання, порушують просторові відносини і координацію в мозку дитини. У нього закладаються патологічні уявлення про простір і його межах. Це уповільнює формування навичок. Дані пристосування повинні використовуватися не більше години в день і переривчастими сеансами по 1015 хвилин.
 • Надмірна вага дитини. Кісточки крихти і його м’язи ще слабкі, і якщо вага малюка великий, йому складніше, ніж більш худенькому, пересуватися. Такі дітки повільні, вони пізніше сідають, повзають і ходять.
 • Туге сповивання з обмеженням руху малюка. Якщо малюк з раннього віку знаходиться в одязі, а не в пелюшках, він краще відчуває і координує своє тіло, рухається більше. Однак, на думку батьків, такі діти більш неспокійні і гірше сплять. Тому, їх туго сповивають, щоб вони не будили себе ручками, спали міцніше довше. Якщо ви прихильник сповивання частіше давайте дитині свободу, викладаючи його без пелюшок.
 • Вплив спадковості. Лікарі вважають, що темпи розвитку передаються в генах у спадок, тому, розпитайте бабусь, коли ви самі поповзли. Приблизно в цей час чекайте успіхів у вашого сина. Зазвичай хлопчики розвиваються як тата, а дівчатка як мами.
 • Відсутність бажання, лінь повзти. Для дитини треба створити стимул до повзання, він повинен тягнутися за іграшками або будь-якими предметами, які йому цікаві. Просто так жодна дитина не поповзе, так як лінь це вроджена людська якість.

Як правильно вчити повзати

Бувають випадки, коли потрібна допомога фахівців наприклад, невролога або ортопеда. Є кілька тривожних дзвіночків, які повинні дати батькам привід для питань, стати для них причиною для консультації з лікарем. Наприклад:

 • Досягнувши 8 місяців, у малюка немає натяків на повзання, немає підведення на руках і спроб тілом рухатися вперед
 • При навчанні повзання на обличчя дуже тривалі затримки на кожному з етапів (наприклад, стадія розгойдувань на четвереньках триває більше місяця)
 • У 89 місяців малюк повзе, штовхаючись ногами, не піднімаючись на руках, спираючись тільки на одну руку, волочачи другу
 • дитина в рік (і старше) повзає виключно задом наперед

Але часто бувають ситуації, коли нормально фізично розвинені малюки повзати не хочуть, хоча цілком можуть це робити. А ослаблені, худенькі карапузики повзають жваво і активно через те, що їм цікаві дії батьків, заняття з ними. Найголовніше в розвитку навичок позитивний настрій на них дитини і стимул для нових відкриттів.

Не потрібно переживати, якщо малюк поповзе не зовсім так, як інші діти. У кожної дитини свій стиль повзання: хтось повзе на четвереньках, багато повзають по-пластунськи на пузі, частина дітей повзає бочком, на витягнутих ногах, і навіть напівсидячи на стегні. Є невеликий відсоток дітей взагалі пропускають етап повзання (зазвичай вони рано починають вставати і ходити).

 чотири четирки і все растопиркі. Він поповз!

Звичайно, ви можете в міру сил допомогти своїй дитині зробити перше наміри. Покладіть дитину на тверду поверхню, на животик. Вам необхідна приманка у вигляді його улюбленої іграшки (пульта, телефону, словом, предмета його жадання). Розміщуємо цей предмет так, щоб малюк трохи не дотягувався до нього ручками і у нього був стимул підтягнутися, або відштовхнутися ніжками. Поступово, у міру освоєння рухів, відсувайте іграшку все далі. Перші рази, щоб допомогти йому дотягнутися, можна злегкапідштовхнути його за стопи або спинку, допомогти освоїти руху. Коли почне повзати і зрозуміє принцип, він почне робити це активніше і швидше. Не потрібно переживати про те, що в міру навчання малюк почне пролазити в усі щілини і відкривати всі шафи. Для цього ви слідуєте за ним, контролюючи дії. Головне, не обмежувати його свободу в освоєнні простору, ваше завдання стежити за безпекою і видавати дитині тільки розумні заборони (не можна до розетки, там небезпечно!, не торкатися до гарячої духовки тощо).

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *