Що таке грип?

Вперше вірус грипу був описаний в 412 році Гіппократом. У 1580 році була описана епідемія грипу, під час якої фіксувалися летальні випадки.

Грип – це гостре інфекційне респіраторне захворювання, яке переважно вражає нашу дихальну систему.

Джерелом зараження, як правило, є інфікована вірусом грипу людина. Вірус потрапляє в організм під час спілкування із зараженою людиною, переважно повітряно-крапельним шляхом. Захистом від вірусу грипу можуть служити як зовнішні бар’єри (медична маска, надіта на хворому і т. Д.), Так і внутрішні, тобто імунітет. На жаль, немає людини, яка могла б вважати себе повністю захищеним від вірусу грипу – ми все схильні до цього недугу незалежно від віку, статі і політичного кредо.

Нежить, кашель, першіння в горлі і загальне нездужання – ось основні симптоми, які проявляються у хворого на грип. Як правило, все це супроводжується високою температурою, оскільки вірус грипу «стрімко» захоплює весь організм і починає розвивати в ньому бурхливу діяльність. Лікарі кажуть: не такий страшний грип, як його ускладнення. Тому його ніколи не треба прагнути «переходити на ногах», а при перших же проявах грипозної симптоматики: сухості в носоглотці, сухому кашлі, загальне недомагання, головного болю і різкий стрибок температури, – лягти в ліжко і негайно викликати лікаря.

Як працює вірус?

Вірус грипу потрапляє в організм людини повітряно-крапельним шляхом (переважно). Але зараження може відбуватися і через предмети побуту, оскільки під час розмови, чхання та кашлю інфікована людина утворює навколо себе «зону небезпеки», що містить величезну кількість аерозольних часток (мокрота, слина і т. Д.), Заражених вірусом. Ця «зона ураження» невелика – всього 2-3 метра в окружності, що ще раз підтверджує необхідність ізоляції хворого на грип, оскільки, утримавшись від прогулянок і поїздок в громадському транспорті в цей час, ми можемо вберегти від зараження сотні людей. І обов’язково прикривайте рот і ніс при чханні і кашлі – дослідження показали, що в цьому випадку кількість аерозольних часток різко зменшується, тобто знижується концентрація вірусу грипу в повітрі. А ось медичні маски гарні тільки в разі, якщо вони надіті нема на оточуючих, а на самому хворому – тоді частинки, заражені вірусом не “розлітаються». Правда, міняти таку маску необхідно один раз в 2-3 години, інакше ефективність її застосування знижується.

При попаданні в організм, віруси, як правило, осідають на епітелії дихальних шляхів і впроваджуються в нього, руйнуючи захисні оболонки. Таким чином, миготливийепітелій – перший бастіон на шляху чужорідних патогенних мікроорганізмів, – виявляється «взято». З цього моменту починається «бліцкриг» вірусу грипу, який прикріплюється до клітин організму, руйнуючи їх мембрани. Потім РНК вірусу впроваджується в клітинне ядро. Природно, що зруйнована клітина вже не може працювати так, як їй належить, а починає працювати «під управлінням» окупанта і продукувати нові віруси. А вони, в свою чергу, йдуть на захоплення нових клітин організму. Таким чином, вірус грипу швидко проникає в усі системи, і захворювання розвивається стрімко.

Симптоми грипу

Грип, на відміну від інших захворювань групи «гострих респіраторних», починається і розвивається ДУЖЕ ШВИДКО. Легко згадати день і годину, коли з’явилися перші симптоми грипу – різко почав погіршуватися самопочуття, відчувалася ломота в суглобах, підскочила температура і проявилися ще 2-3 з нижчеперелічених симптомів грипу у дорослих:

 • сухість в роті;
 • сухий кашель;
 • слабкість;
 • швидка стомлюваність;
 • нудота;
 • блювота;
 • озноб;
 • втрата апетиту;
 • підвищене потовиділення;
 • головний біль;
 • галюцинації.

Намагатися займатися самолікуванням в цей момент не просто необачно, а й небезпечно. Чим довше вірус грипу безкарно господарює у нас в організмі (тобто не отримує спеціалізованої противірусної терапії, спрямованої на його ліквідацію), – тим більше ступінь «поразки» внутрішніх органів і найімовірніше розвиток ускладнень. Так що, як тільки з’явилися симптоми при грипі, необхідно викликати лікаря! Пам’ятайте:

Формула грипу: різкий стрибок температури + ломота + слабкість (нудота, блювота, головний біль і т.д. – на вибір зі списку) = ВИКЛИК ЛІКАРЯ

Як відрізнити грип від інших ГРВІ або застуди?

По-перше, давайте зрозуміємо, НАВІЩО відрізняти грип від інших ГРВІ або застуди? Адже, в принципі, лікування один і той же, та й хвороби, начебто, не смертельні, щоб так по їх приводу переживати? Ось тут якраз і треба знати, чим відрізняється грип від застуди . На жаль, саме грип – захворювання, цілком здатне привести до летального результату, оскільки він сприяє розвитку таких грізних ускладнень, як пневмонія, міокардит, перикардит , піоміозіт, мієліт та ін.

По-друге, як тільки ми навчимося чітко розрізняти симптоми грипу та інших ГРВІ, так відразу ж отримаємо в руки дієвий інструмент, здатний захистити нас самих від розвитку грізних ускладнень грипу, а оточуючих – від зараження вірусом.

Тому що, якщо «це грип», то виходити з дому, йти на навчання і роботу, – значить здійснювати злочин не тільки перед своїм власним здоров’ям, але і наражати на небезпеку оточуючих. А ще невідомо, яка у них імунна система , і може бути, ваш грипозний «чих» стане причиною летального результату у сусіда по ескалатору. Не беріть гріх на душу – вчіться відрізняти грип від «банальної застуди»!

Головна відмінність грипу від інших ГРВІ – стрімкий розвиток захворювання. ГРИП ЗАВЖДИ ПОЧИНАЄТЬСЯ ГОСТРО.

Таблиця нижче допоможе вам розібратися, як відрізнити грип від застуди .

ПроявиГрипІнші ГРВІ
ПочатокЗавжди гостре. Легко назвати годину, коли «стало не по собі»Щодо поступове, з наростанням хворобливих симптомів
ЛихоманкаТемпература протягом декількох годин досягає максимальних значень (39-40 ° С і навіть вище). Висока температура тримається 3-4 дніТемпература рідко підвищується більше 38,5 ° С
Симптоми інтоксикаціїОзноб, рясне потовиділення, сильний головний біль в лобно-скроневої області, біль при русі очних яблук, світлобоязнь, запаморочення, ломота в м’язах і суглобахЗагальний стан звичайно не страждає, вираженість симптомів обмежується органами дихальної системи (ніс, горло)
Нежить і закладеність носаПрисутній невелика закладеність носа, сильний нежить, як правило, не розвиваєтьсяСильний нежить
Біль в горлі, почервонінняНевелике почервоніння задньої стінки глотки і м’якого піднебінняПрисутній з самого початку хвороби
Кашель, відчуття дискомфорту в грудяхНа 2-у добу часто виникають болісний кашель і біль за грудиною по ходу трахеї, є результатом вірусного ураження її слизової оболонкиСлабкими або помірними; кашель часто уривчастий, сухий (проявляється зазвичай з самого початку захворювання)
ЧханняРідкоЧастий симптом
Почервоніння слизової оболонки очейДосить частий симптомВідзначається рідко, в основному при приєднанні бактеріальної інфекції
Астенічний синдромСтомлюваність, слабкість, головний біль, дратівливість, безсоння можуть зберігатися протягом 2-3-х тижнівПісля одужання виражений незначно

У лікувальних установах для того, щоб встановити грип це чи інше ГРВІ, застосовують реакцію імунофлуоресценції.

Вірус грипу і імунна система – чому розвиваються ускладнення, хто в групі ризику?

Небезпека вірусу грипу полягає в тому, що основним об’єктом його штурму в організмі є саме імунна система. Віруси грипу захоплюють стратегічно важливі об’єкти, впроваджуються всередину клітин організму і «вимикають» захисні властивості імунітету. Виходить, що на час, поки вірус грипу поселяється в нашому організмі, ми стаємо беззахисними не тільки перед ним, а й перед іншими інфекціями. В цьому і полягає головна небезпека вірусу грипу  – на його тлі, без належного лікування (як противірусного, так і усуває симптоми: жар, нежить, кашель, загальну інтоксикацію організму) можуть розвинутися грізні ускладнення після грипу .

Ускладнення грипу:

 • пневмонія (запалення легенів);
 • отит;
 • гайморит;
 • бронхіт;
 • синдром Рея (гостра печінкова енцефалопатія);
 • міокардит (запалення серцевого м’яза);
 • перикардит (запальне ураження оболонки серця);
 • захворювання м’язів;
 • захворювання нирок;
 • неврологічні захворювання.

У групі ризику розвитку ускладнень після грипу ті, хто має будь-які хронічні захворювання (вони ж день за днем послаблюють імунну систему), маленькі діти (оскільки їх захисна система ще недосконала і знаходиться в стадії розвитку), літні люди (адже їх імунітет зазвичай «підточено» цілим букетом хвороб), вагітні жінки (у них імунітет працює в стресовому режимі, т. к. «відповідає» відразу за два організму – матері і дитини). Тому представникам даних категорій, що входять до груп ризику по розвитку ускладнень грипу, необхідно бути якомога обережнішими у період епідемій, уникати масових скупчень людей, а при перших ознаках захворювання  – починати адекватне лікування, призначене лікарем.

Збудник захворювання

Віруси грипу відносяться до сімейства Orthomyxoviridae. За структурою внутрішніх білків віріона (M1 і NP) їх поділяють на пологи А, В або С. Вірус грипу має сферичну форму діаметром 80-120 нанометрів, в центрі якої знаходиться одноцепочечная ланцюг РНК (рибонуклеїнова кислота), що складається з 8 фрагментів, які кодують вірусні білки. Ланцюжок РНК укладена в ліпопротеїднихоболонку, на поверхні якої є «шипи» складаються з гемаглютиніну (HА) і з нейрамінідази (NА). Гемаглютинін забезпечує здатність вірусу приєднуватися до клітини, а нейрамінідаза, в свою чергу, відповідає, за те, щоб віруси успішно покидали клітку-господаря після розмноження.

Для людей найбільшу небезпеку становлять віруси, що містять три підтипи гемаглютиніну – HA (H1, H2, H3), і два нейрамінідази – NA (N1, N2).

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *